Xocalıda Soyqırımı Memorialının təməlqoyma mərasimində İlham Əliyevin nitqi
- İlk dəfədir ki, Xocalı soyqırımı gününü biz Xocalıda günahsız Xocalı qurbanlarının xatirəsini anaraq qeyd edirik. Otuz iki ildən sonra biz doğma torpağımıza qayıtmışıq. Xocalı qurbanlarının xatirəsini əbədiləşdirmək üçün bu gün burada - 26 fevral günündə memorial kompleksin təməli qoyulacaq. Onu bildirməliyəm ki, bu layihə çoxdan hazır idi, yer də seçilmişdi, Bakı şəhərində Xocalı soyqırımı abidəsinin yanında yer seçilmişdir. Ancaq memorial kompleksin tikintisi ilə bağlı hər il mən müəyyən tərəddüdlər keçirərək o hadisəni, o layihəni təxirə salırdım. Ona görə ki, sizin kimi mən də inanırdım və bilirdim, biz buraya qayıdacağıq, Xocalıya qayıdacağıq və burada günahsız qurbanların xatirəsini əbədiləşdirmək üçün memorial kompleks yaradılacaq. Otuz iki ildən sonra siz qayıtmısınız. Otuz iki ildən sonra - o qanlı faciədən sonra biz Azərbaycanın hər bir guşəsində, Qarabağın hər bir yerində sahib kimi, bu Vətənin övladları kimi yaşayırıq, qururuq, bərpa edirik. Azad edilmiş bütün torpaqlarda geniş quruculuq işləri gedir.
Xocalı soyqırımı isə heç vaxt xalqımızın yaddaşından silinməyəcək. Heç vaxt Azərbaycan xalqı bu qanlı cinayəti unutmayacaq. Otuz iki il bundan əvvəl Ermənistan dövləti bu qanlı faciəni törədərək günahsız insanları qətlə yetirmişdir. 613 insan vəhşicəsinə qətlə yetirilmişdir, 150 insan itkin düşmüşdür, - təbii ki, onların da taleyi bəllidir, - 1000-dən çox insan girov götürülmüşdür, 60-dan çox uşaq, 100-dən çox qadın, yaşlı 70 insan erməni vəhşiləri, faşistləri tərəfindən vəhşicəsinə bir gecə içində qətlə yetirilmişdir.
Əfsuslar olsun ki, “Xocalıya ədalət!” çağırışımız cavabsız qaldı. Düzdür, 18 ölkə bizim səylərimizin nəticəsi olaraq bu qanlı faciəni soyqırımı kimi tanımışdır. Ancaq bu ölkələrin arasında böyük dövlətlərin adları yoxdur. Beynəlxalq təşkilatlar, onların bir çoxu bu faciəyə biganə qalmışdır.
Azərbaycan dövləti, dövlət qurumları, eyni zamanda, xaricdə yaşayan azərbaycanlılar, bizim ictimai təşkilatlarımız və onların arasında Heydər Əliyev Fondu Xocalı soyqırımını dünyaya tanıtdırmaq üçün çox böyük səylər göstərmişdir. Heydər Əliyev Fondunun xətti ilə geniş vüsət almış “Xocalıya ədalət!” kampaniyası dünyanın müxtəlif yerlərində özünü göstərmişdir, bir çox tədbirlər, təqdimatlar həyata keçirilmişdir, kitablar, məqalələr dərc edilmişdir, sərgilər təşkil olunmuşdur. Yəni, biz bu həqiqəti dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq üçün bir çox səylər göstərmişdik və haqlı olaraq dünyadan ədalət tələb edirdik. Çünki Xocalı soyqırımı dünyanın gözü qarşısında baş vermiş qanlı cinayətdir. Xocalı soyqırımını inkar etmək ədalətsizlik və vicdansızlıqdır. Halbuki Ermənistan dövləti, o vaxt və bu gün onun arxasında duran eyni qüvvələr, eyni ölkələr əlindən gələni edirdilər ki, bu hadisə ört-basdır edilsin, Ermənistan məsuliyyətə cəlb olunmasın, Ermənistana qarşı hər hansı bir sanksiya tətbiq edilməsin və onlar cəzasız qalsın.
Biz onilliklər ərzində çalışırdıq, xüsusilə son illər ərzində çalışırdıq ki, bu qanlı cinayəti törədənlər ədalət qarşısında cavab versinlər. Ancaq görürdük ki, bu ədaləti ancaq biz özümüz bərpa etməliyik və bunu etdik. İkinci Qarabağ müharibəsi ədalətin təntənəsi idi. İkinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində o vaxt işğal altında olan torpaqların böyük hissəsi azad edilmişdir, işğal altında qalan ərazilər beş ay bundan əvvəl azad edilmişdir.
Mən bilirəm ki, siz xocalılılar o vaxt bütün Azərbaycan xalqı kimi sevinmisiniz. Onu da bilirəm, sizin ürəyinizdə müəyyən fikirlər var idi ki, bəs Xocalı nə olacaq, bəs Xankəndi nə olacaq? Mən bunu bilirdim, ancaq sizə deyə bilmirdim ki, nə olacaq. Halbuki siz də bilirdiniz, mən də bilirəm ki, hər şey ədalətli olacaq. Biz Xocalısız ərazi bütövlüyümüzün, suverenliyimizin tam bərpa olunduğunu hesab edə bilməzdik. Xocalının Azərbaycan xalqının tarixində və şüurunda o qədər böyük yeri var ki, bu faciə qəlbimizdə o qədər böyük yaralar salıb ki, Xocalı azad olunmadan biz sakitləşə bilməzdik. Beş ay əvvəl antiterror əməliyyatı nəticəsində Xocalı daxil olmaq şərtilə, bütün o vaxt digər ərazilər - hansılar ki, işğal altında idi və separatçılar orada at oynadırdılar, - azad edildi. 2023-cü il oktyabrın 15-də Xocalıda Azərbaycan Bayrağı qaldırıldı. Biz Xocalıda böyük abadlıq işlərinə də start vermişik.
“Xocalıya ədalət!” tələbimiz tam haqlı idi. Bu ədaləti döyüş meydanında təmin etməyimiz beynəlxalq hüquqa və tarixi ədalətə tam uyğundur. Biz tarixi ədaləti bərpa etmişik. Biz günahsız Xocalı qurbanlarının qisasını döyüş meydanında aldıq, onların qanını döyüş meydanında aldıq qoymadıq ki, onların qanı yerdə qalsın. Düzdür, buna 30 il vaxt lazım oldu. Ancaq bu 30 il ərzində görülmüş işlər, apardığımız məqsədyönlü siyasət bu günü burada yaşamaq üçün bizə imkan yaradırdı.
O vaxt - işğal dövründə mənim köçkünlərlə, - bu gün keçmiş köçkünlər adlandırılır, köçkün anlayışı artıq tamamilə silinib bütün bizim vətəndaşlarımızdan, - çoxsaylı görüşlər əsnasında hər dəfə onlara deyirdim ki, gün gələcək və biz bütün torpaqlarda Azərbaycan Bayrağını qaldıracağıq, ərazi bütövlüyümüzü bərpa edəcəyik. Yüzdən çox köçkün qəsəbəsi salınmışdır və köçkün qəsəbələrinin hamısının açılışlarında mən iştirak etmişəm. Birinci köçkün qəsəbəsi o vaxt Ulu Öndər Heydər Əliyevin iştirakı ilə məhz xocalılılar üçün Ağcakənd qəsəbəsində salınmışdır və o vaxt bizim o qədər də böyük maliyyə imkanlarımız yox idi. Ancaq olan-qalan vəsait də bax o məqsədlər üçün istifadə olundu və bu, bir yol göstəricisi idi. Yəni, Ulu Öndər hamımıza göstərmişdi ki, biz ağır vəziyyətdə yaşayanlar üçün gərək şərait yaradaq. Eyni zamanda, bizim əsas məqsədimiz torpaqların azad edilməsi idi və o vaxt köçkünlərlə çoxsaylı görüşlər əsnasında deyirdim ki, bu şərait yaradılır, bu şərait yaxşıdır, - çadır şəhərcikləri, bilirsiniz ki, sonuncusu 2007-ci ildə ləğv edildi, - ancaq bu, müvəqqəti yaşayış yeridir. Torpaqlar azad olunandan sonra ondan daha yaxşı şərait yaradılacaq sizin doğma torpaqlarınızda və bu gün biz bunu görürük. Artıq beş yaşayış məntəqəsinə keçmiş köçkünlər qayıtmışlar. Bu il o yaşayış məntəqələrinin sayı 20-yə çatacaq. Bu il həm Xocalıda, həm Xankəndidə artıq həyat bərpa ediləcək, o cümlədən bu yaxın yerlərdə yerləşən Malıbəyli, Kərkicahan, Şuşanın Turşsu kəndləri də bərpa ediləcək, Ağdam şəhəri bərpa edilir və gələn il Ağdama da ilk köç başlanacaq, yəni quruculuq işləri geniş vüsət alıb.
Xocalıya gəldikdə isə biz sentyabrın 20-də öz suverenliyimizi tam bərpa edəndən sonra dərhal göstəriş verdim ki, ilk növbədə, Xocalıda xocalılıların evləri bərpa edilsin. Çünki mənfur düşmən qanlı soyqırımı törətmişdir, xocalılıları öz doğma torpağından didərgin salmışdır. Üstəgəl Xocalının tarixi adını dəyişdirməyə çalışırdı və azərbaycanlıların evlərinə separatçıları, düşmənləri yerləşdirmişdi, o cümlədən xarici ölkələrdən. Görün, xalqımıza qarşı nə qədər böyük və çirkin cinayət törədilmişdir və yenə də deyirəm, dünya buna biganə qalmışdır. Ermənistan və onun havadarları hesab edirdilər ki, onları heç kim cəzalandırmayacaq. Onlar səhv etmişdilər, bu gün də səhv edirlər. Yeni yiyə axtarışında olan, onun-bunun qucağına sığınan Ermənistan bilməlidir ki, yeganə yol Azərbaycanın bütün şərtlərini qəbul etmək və Azərbaycana qarşı ərazi iddialarından əl çəkməkdir.
Biz Xocalı soyqırımını heç vaxt unutmayacağıq. Yenə də deyirəm, biz həm İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı, həm antiterror əməliyyatı zamanı qisasımızı cinayətkarlardan aldıq, onları məhv etdik, Ermənistan ordusunu məhv etdik və iki dəfə kapitulyasiyaya imza atmağa məcbur etdik. Biz onlardan fərqli olaraq dinc əhali ilə heç vaxt müharibə aparmamışıq və bunu hər kəs görür və bilir. Həm 2020-ci ildə, həm keçən ilin sentyabr ayında apardığımız hərbi əməliyyatlar bütün beynəlxalq humanitar hüquqa uyğun şəkildə aparılmışdır və bunu hər kəs bilir və heç kim bizə heç bir irad tuta bilmir. Bu, bir daha xalqımızın böyüklüyünü göstərir. Halbuki hər birimizin ürəyində qisas hissi var, hər birimiz o qanlı tarixə qayıdanda, o dəhşətli video və fotosənədlərə baxanda bizi qəzəb boğur, 30 il yox, 300 il keçsə də, bu qəzəb bizi buraxmayacaq. Bu təbiidir, biz insanıq, ancaq eyni zamanda, biz böyük xalqın nümayəndələriyik. O xalqın ki, öz gücü ilə o əsarətdən çıxdı, o xalq ki, bir yumruq kimi birləşərək düşmənin belini qırdı, o düşmənin ki, onun arxasında o vaxt və bu gün böyük dövlətlər dayanır. O böyük dövlətlər dayanmasaydı, heç vaxt 1990-cı illərin əvvəllərində bizim torpağımız işğal altına düşməzdi. Biz o vaxt gücsüz idik, onların arxasında böyük qüvvələr dayanmışdır. Bu gün biz güclüyük və bəziləri bizə deyirlər ki, biz rəhm edək, amma onlar bizə rəhm etdilərmi ki?
Yenə də deyirəm, bütün bunlar təbii bizim fikirlərimizdir, duyğularımızdır. Yenə də deyirəm, biz qisasımızı aldıq, biz həm 44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsi ərzində, həm birgünlük antiterror əməliyyatı zamanı böyük peşəkarlıq, qəhrəmanlıq, fədakarlıq göstərmişik. Bizim övladlarımız ölümə gedirdilər ki, bu torpaqları işğalçılardan azad etsinlər. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin!
Silahlı Qüvvələrimiz böyük peşəkarlıq, cəsarət göstərmişdir. Bütün dünya bunu görür və xüsusilə bu gün dünyanın müxtəlif yerlərində baş verən hadisələr, müharibələr, qanlı toqquşmalar bir daha onu göstərir ki, Azərbaycan Ordusu həm peşəkardır, həm vətənpərvərdir, həm bacarıqlıdır, həm də eyni zamanda, əməliyyatları elə aparır ki, qısa müddət ərzində həlli mümkün olmayan kimi sayılan əməliyyatlar aparılmışdır, onlardan da biri, bəlkə də birincisi Şuşa əməliyyatıdır.
Bu gün isə biz buradayıq, burada olmağımız tarixi ədalətin tam bərpası deməkdir. Xocalı bu gün qurulur, indi gedib quruculuq işləri ilə tanış olarıq. Bütün digər ərazilərdə quruculuq işləri aparılır və bu gün burada Xocalı Soyqırımı Memorialının təməli qoyulacaqdır. Xocalı qurbanlarının bu gün ruhu şaddır, Allah onlara rəhmət eləsin.
Onların əziz xatirəsi qəlbimizdə əbədi yaşayacaqdır. Sağ olun.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Anar Ələkbərov dövlətimizin başçısına Xocalı Soyqırımı Memorialı barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Xocalı-Əsgəran avtomobil yolunun üzərində Heydər Əliyev Fondu tərəfindən yaradılacaq Xocalı Soyqırımı Memorialı bəşəriyyətə qarşı yönəlmiş dəhşətli qətliam haqqında həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, Azərbaycan xalqının milli yaddaşının qorunması və soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədi daşıyır.
Memorial müxtəlif bölmələrdən ibarət olacaq. Burada 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə törədilmiş faciə, həmçinin Xocalının tarixi, coğrafi əhəmiyyəti, dinc əhaliyə qarşı törədilmiş faciədən əvvəl Xocalıdakı həyat barədə faktlar yer alacaq. Memorialda Xocalının coğrafi mövqeyini təsvir etmək məqsədilə rayonun maketi də yer alacaq.
Ziyarətçilər memorialda soyqırımı qurbanlarının və şahidlərinin hekayələri, xocalılıların düşmənə qarşı mərdliyi ilə tanış ola biləcəklər. Bu hekayələr Xocalı soyqırımının miqyasını, faciə qurbanlarının iztirablarını hər bir kəsə ötürərək, Azərbaycan tarixinin ən dəhşətli səhifəsi barədə məlumatları çatdıracaq.
Memorialda, həmçinin faciə ilə bağlı sənədli filmlər, Xocalı həqiqətləri barədə videomateriallar nümayiş olunacaq. Eyni zamanda, Xocalının işğaldan azad olunması və cinayətkarların cəzalandırılması istiqamətində görülən tədbirlər barədə məlumatlar yer alacaq. Maarifləndirici materiallar, rəqəmsal məzmun vasitəsilə soyqırımı kimi faciələrin səbəbləri, nəticələri, qarşısının alınmasının zərurəti, cəmiyyətin insan haqlarına hörmət etməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılacaq.
Qeyd edək ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən keçmiş sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayının iştirakı ilə həyata keçirilən Xocalı soyqırımı nəticəsində 63-ü uşaq, 106-sı qadın, 70-i qoca olmaqla 613 Xocalı sakini qətlə yetirilib. Bu faciə ağlasığmaz qəddarlığı və qeyri-insani cəza üsulları ilə bəşər tarixində həmişə bir vəhşilik aktı kimi yadda qalacaq.
Heydər Əliyev Fondu yarandığı 2004-cü ildən etibarən Xocalı həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması istiqamətində dövlət tərəfindən görülmüş tədbirlərə dəstək olaraq bir sıra layihələr həyata keçirib. 2008-ci ildən isə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq maarifləndirmə kampaniyası həyata keçirilir. “Xocalıya ədalət!” kampaniyasının sistemli fəaliyyətinin nəticəsidir ki, dünyanın bir sıra ölkələri Xocalıda ermənilər tərəfindən törədilmiş cinayətləri soyqırımı kimi tanıyan qərar və qətnamələr qəbul edib.
Tarixi Zəfərimizdən sonra Azərbaycan xalqı bu dəhşətli soyqırımının ildönümünü artıq fərqli şəkildə anır. Ermənilər tərəfindən işğal edilmiş torpaqlarımızın Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuz tərəfindən azad edilməsi nəticəsində Xocalı soyqırımı qurbanlarının, həmçinin Vətən uğrunda həlak olmuş digər şəhidlərimizin qanı yerdə qalmadı, qisası alındı. Qanlı faciənin törədildiyi Xocalıda yaradılacaq Soyqırımı Memorialı isə faciə qurbanlarının, Vətənin müdafiəsi uğrunda həlak olan qəhrəmanlarımızın xatirəsinə ehtiram olmaqla yanaşı, bu qətliam barədə həqiqətlərin dünyaya çatdırılmasına və tariximizin yaşadılmasına xidmət edəcək.

Речь Ильхама Алиева на церемонии закладки фундамента мемориала жертвам Ходжалинского геноцида
- Впервые мы отмечаем день Ходжалинского геноцида, чтя память невинных жертв ходжалинских событий в Ходжалы. Спустя тридцать два года мы вернулись на родную землю. Для увековечения памяти жертв Ходжалы сегодня, 26 февраля здесь будет заложен фундамент мемориального комплекса. Должен также сказать, что этот проект был готов давно, было выбрано и место – рядом с памятником жертвам Ходжалинского геноцида в городе Баку. Однако у меня каждый год появлялись некоторые сомнения, связанные со строительством мемориального комплекса, поэтому я откладывал это событие, этот проект. Потому что, так же, как и вы, я верил и знал, что мы вернемся сюда, вернемся в Ходжалы, и здесь будет возведен мемориальный комплекс для увековечения памяти невинных жертв. Спустя тридцать два года вы вернулись. Спустя тридцать два года после той кровавой трагедии мы как хозяева, как сыны Родины живем, строим, занимаемся восстановительной работой во всех уголках Азербайджана, повсюду в Карабахе. На всех освобожденных землях идут масштабные строительные работы.
А Ходжалинский геноцид никогда не сотрется из памяти нашего народа. Никогда азербайджанский народ не забудет этого кровавого преступления. Тридцать два года назад государство Армения совершило эту кровавую трагедию, убив невинных людей. 613 человек были зверски убиты, 150 человек пропали без вести – конечно, их судьба тоже известна, более 1000 человек были взяты в заложники, свыше 60 детей, более 100 женщин, 70 пожилых людей в одну ночь были зверски убиты армянскими варварами, фашистами.
К сожалению, наш призыв «Справедливость к Ходжалы!» остался безответным. Правда, в результате наших усилий 18 стран признали эту кровавую трагедию как геноцид. Но среди этих стран нет крупных держав. Международные организации, многие из них, остались безучастными к этой трагедии.
Азербайджанское государство, государственные структуры, а также азербайджанцы, проживающие за рубежом, наши общественные организации и среди них Фонд Гейдара Алиева приложили огромные усилия для того, чтобы мир признал Ходжалинский геноцид. Приобретшая широкий размах кампания «Справедливость к Ходжалы!», проводимая по линии Фонда Гейдара Алиева, проявила себя в различных уголках мира, было проведено много мероприятий, презентаций, изданы книги, опубликованы статьи, организованы выставки. То есть мы приложили много усилий для того, чтобы донести правду до мировой общественности, и по праву требовали от мира справедливости. Потому что Ходжалинский геноцид – это кровавое преступление, которое произошло на глазах у всего мира. Отрицать Ходжалинский геноцид – несправедливо и бессовестно. При этом государство Армения, те же самые силы, которые тогда стояли и стоят сегодня за ними, делают все возможное, чтобы скрыть произошедшее, чтобы Армения не была привлечена к ответственности, чтобы против Армении не вводились какие-либо санкции и чтобы они остались безнаказанными.
Мы десятилетиями, особенно в последние годы, старались, чтобы те, кто совершил это кровавое преступление, ответили перед судом справедливости. Но видели, что только сами должны восстановить эту справедливость, и сделали это. Вторая Карабахская война была торжеством справедливости. В результате Второй Карабахской войны большая часть находившихся тогда под оккупацией земель была освобождена, а остальные оккупированные территории были освобождены пять месяцев назад.
Я знаю, что вы, ходжалинцы, в то время радовались, как и весь азербайджанский народ. Знаю и то, что в ваших сердцах были определенные вопросы: а что будет с Ходжалы, что будет с Ханкенди? Я знал это, но не мог вам сказать, что будет. Хотя и вы знали, и я знал, что все будет по справедливости. Без Ходжалы мы не могли бы считать полностью восстановленными нашу территориальную целостность и суверенитет. Ходжалы занимает такое важное место в истории и сознании азербайджанского народа, эта трагедия так сильно ранила наши сердца, что мы не могли бы успокоиться без освобождения Ходжалы. В результате антитеррористической операции пять месяцев назад все другие территории, которые тогда находились под оккупацией и где верховодили сепаратисты, включая Ходжалы, были освобождены. 15 октября 2023 года в Ходжалы был поднят Азербайджанский флаг. Мы начали большую работу по благоустройству в Ходжалы.
Наше требование «Справедливость к Ходжалы!» было абсолютно справедливым. То, что мы обеспечили эту справедливость на поле боя, полностью соответствует международному праву и исторической справедливости. Мы восстановили историческую справедливость. Мы на поле боя отомстили за невинных жертв Ходжалы, не позволили, чтобы их кровь оставалась неотмщенной. Правда, для этого понадобилось 30 лет. Но работа, выполненная за эти 30 лет, проводимая нами целенаправленная политика создавали нам возможность встретить этот день здесь.
В то время, в период оккупации в ходе моих многочисленных встреч с переселенцами – сегодня их называют бывшими переселенцами, понятие «переселенец» больше неприменимо к нашим гражданам, - я каждый раз говорил им, что настанет день и мы на всех землях поднимем Флаг Азербайджана, восстановим нашу территориальную целостность. Было создано более 100 поселков для переселенцев, и я участвовал в открытии всех этих поселков. Первый поселок для переселенцев был заложен в то время при участии великого лидера Гейдара Алиева в поселке Агджакенд именно для ходжалинцев. В то время у нас не было больших финансовых возможностей, но и имевшиеся средства были использованы на эти цели. И это было своего рода путеводителем. То есть великий лидер всем нам показал, что мы должны создать условия для тех, кто живет в тяжелом положении. В то же время главной нашей целью было освобождение земель, и во время многочисленных встреч с переселенцами в то время я говорил, что эти условия создаются, это хорошие условия, - как вам известно, последний палаточный городок был ликвидирован в 2007 году, - но это временное место жительства. После освобождения земель на ваших родных землях будут созданы гораздо лучшие условия, и сегодня мы это видим. В пять населенных пунктов уже вернулись бывшие переселенцы. В этом году число этих населенных пунктов достигнет двадцати. В этом году и в Ходжалы, и в Ханкенди уже будет восстановлена жизнь, в том числе будут восстановлены и расположенные поблизости села Малыбейли, Кяркиджахан, село Туршсу Шушинского района. Восстанавливается город Агдам, в следующем году начнется первое переселение и в Агдам. То есть строительные работы приобрели широкий размах.
Что касается Ходжалы, то сразу после того, как мы 20 сентября полностью восстановили свой суверенитет, я дал указание, чтобы в первую очередь были восстановлены дома ходжалинцев в Ходжалы. Потому что ненавистный враг учинил кровавый геноцид, изгнал ходжалинцев с их родной земли. Вдобавок он старался изменить историческое название Ходжалы и поселил в домах азербайджанцев сепаратистов, врагов, в том числе из зарубежных стран. Посмотрите какое большое и подлое преступление было совершено против нашего народа, и, еще раз говорю, мир остался равнодушным к этому. Армения и ее покровители считали, что их никто не накажет. Они ошибались, ошибаются и сегодня. Армения, которая пытается найти нового хозяина, кидается в чьи-то объятия, должна знать, что единственный путь для нее – это принять все условия Азербайджана и отказаться от территориальных претензий к Азербайджану.
Мы никогда не забудем Ходжалинский геноцид. Еще раз говорю, мы и во время Второй Карабахской войны, и во время антитеррористической операции отомстили преступникам, уничтожили их, уничтожили армию Армении и дважды заставили их подписать капитуляцию. В отличие от них, мы никогда не воевали против мирного населения, это все видят и знают. И в 2020 году, и в сентябре прошлого года наши военные операции проводились в полном соответствии с международным гуманитарным правом, это все знают и никто не может предъявлять нам никаких претензий. Это еще раз показывает величие нашего народа. Хотя в сердце каждого из нас есть чувство мести, каждого из нас, когда мы возвращаемся к этой кровавой истории, просматриваем эти ужасные видеокадры и фотодокументы, душит гнев, и это чувство гнева нас не отпустит даже если пройдет не 30, а 300 лет. Это естественно. Мы люди, но в то же время мы являемся представителями великого народа. Народа, который своими силами избавился от этого ига, народа, который, объединившись в единый кулак, сломал хребет врагу, врагу, за которым в то время и сегодня стоят крупные державы. Если бы за ним не стояли эти крупные державы, то в начале 1990-х годов наши земли никогда бы не были оккупированы. В то время мы были бессильны, а за ними стояли большие силы. Сегодня мы сильные, и некоторые говорят нам, чтобы мы проявили сострадание. А разве они проявляли к нам сострадание?
Еще раз говорю, все это, естественно, наши мысли, чувства. Повторяю, мы отомстили. Мы и в течение 44-дневной Второй Карабахской войны, и во время однодневной антитеррористической операции проявили большой профессионализм, героизм, самоотверженность. Наши сыновья шли на смерть, чтобы освободить эти земли от оккупантов. Да упокоит Аллах души всех наших шехидов.
Наши Вооруженные силы проявили большой профессионализм, смелость. Весь мир это видит, и особенно события, войны, кровавые столкновения, происходящие сегодня в различных уголках мира, еще раз показывают, что Азербайджанская армия является и профессиональной, и патриотичной, и умелой, и в то же время она проводит операции таким образом, что за короткий период времени были проведены операции, которые считались невозможными. Одна из них, а может, и главная – это Шушинская операция.
А сегодня мы здесь, и то, что мы находимся здесь, означает полное восстановление исторической справедливости. Ходжалы сегодня отстраивается, сейчас мы ознакомимся со строительными работами. На всех других территориях проводятся строительные работы, и сегодня здесь будет заложен фундамент Мемориала жертвам Ходжалинского геноцида. Сегодня возрадовались души жертв Ходжалинского геноцида, да упокоит Аллах их души.
Их светлая память будет вечно жить в наших сердцах. Спасибо.
Помощник Президента Азербайджанской Республики Анар Алакбаров проинформировал главу государства о Мемориале жертвам Ходжалинского геноцида.
Было отмечено, что Мемориал жертвам Ходжалинского геноцида будет создан Фондом Гейдара Алиева. Он будет находиться вблизи автомобильной дороги Ходжалы-Аскеран. Цель создания мемориала - донесение до мировой общественности правды о чудовищном преступлении против человечности, сохранение национальной памяти азербайджанского народа и увековечение памяти жертв Ходжалинского геноцида.
Мемориал будет состоять из различных разделов. Здесь будут отражены факты о расправе над мирным населением Ходжалы, учиненной в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года, а также об историческом, географическом значении города, жизни в нем до трагических событий. В мемориале также будет установлен макет района, который даст представление о географическом положении Ходжалы.
Посетители смогут ознакомиться в мемориале с воспоминаниями жертв и свидетелей геноцида, их рассказами о мужестве ходжалинцев в борьбе с врагом, страданиях невинных людей. Все это позволит сформировать полноценное представление о масштабах Ходжалинского геноцида, являющегося самой страшной страницей в истории Азербайджана.
В мемориале также будут демонстрироваться документальные фильмы, видеоматериалы о событиях в Ходжалы. Кроме того, будет представлена информация о мерах, направленных на освобождение Ходжалы от оккупации и наказание преступников. Посредством просветительских материалов и цифрового контента будет рассказано о причинах и последствиях таких трагедий, как геноцид, подчеркнуты необходимость их предотвращения, важность проявления уважения в обществе к правам человека.
Отметим, что в результате Ходжалинского геноцида, учиненного в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года армянскими вооруженными силами при участии 366-го мотострелкового полка бывшей советской армии, были убиты 613 жителей Ходжалы, в том числе 63 ребенка, 106 женщин, 70 стариков. Эта трагедия навсегда останется в истории человечества как позорная страница, страшный пример немыслимой жестокости и нечеловеческих методов расправы над мирными людьми.
Фонд Гейдара Алиева с момента создания в 2004 году реализовал ряд проектов в поддержку мероприятий, реализуемых государством в области доведения до мира ходжалинских событий. А с 2008 года по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой проводится международная просветительская кампания «Справедливость к Ходжалы!». Как результат системной деятельности кампании «Справедливость к Ходжалы!», ряд стран мира принял постановления и резолюции, признающие преступления, совершенные армянами в Ходжалы, геноцидом.
После нашей исторической Победы азербайджанский народ отмечает годовщину этого чудовищного геноцида уже по-другому. В результате освобождения нашей доблестной Армией под руководством Президента Азербайджана, победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева азербайджанских территорий, оккупированных Арменией, кровь жертв Ходжалинского геноцида, а также других шехидов, погибших за Родину, была отмщена. А Мемориал жертвам геноцида, который планируется создать в Ходжалы, станет данью уважения к памяти героев, погибших, защищая Родину, послужит доведению до мира правды об этой резне.