Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti Rumen Radev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib
29 mart 2024, 18:25
Martın 29-da Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti Rumen Radev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib.
Rumen Radev Bakıya nəzərdə tutulan səfərinin ölkəsindəki daxili siyasi öhdəliklər səbəbindən gözlənilmədən təxirə salınmasından təəssüfləndiyini bildirib.
Dövlət başçıları qarşılıqlı maraq kəsb edən sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi perspektivlərini müzakirə ediblər. İki ölkə arasında enerji, sərmayələr, nəqliyyat bağlılığı, habelə biznes təmaslarının təşviqi sahələrində tərəfdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün geniş imkanların mövcud olduğu vurğulanıb. Həmçinin müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi üçün ikitərəfli sənədlərin işçi qaydada razılaşdırılma prosesində olduğu qeyd edilib. Telefon danışığı əsnasında prezidentlər diplomatik kanallar vasitəsilə səfərin yeni tarixlərinin razılaşdırılacağını bildiriblər.

Президент Республики Болгария Румен Радев позвонил Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву
29 марта 2024, 18:25
29 марта Президент Республики Болгария Румен Радев позвонил Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву.
Румен Радев выразил сожаление в связи с тем, что его запланированный визит в Баку неожиданно был отложен по причине внутриполитических обязательств в стране.
Главы государств обсудили перспективы углубления двустороннего сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес. Было подчеркнуто, что имеются широкие возможности для развития партнерства между двумя странами в области энергетики, инвестиций, транспортного сообщения, а также поощрения деловых контактов. Кроме того, отмечено, что в процессе согласования в рабочем порядке находятся двусторонние документы для расширения договорно-правовой базы. В ходе телефонного разговора президенты подчеркнули, что новые даты визита будут согласованы по дипломатическим каналам.