İlham Əliyev BMT-nin Baş Assambleyasının 78-ci sessiyasının prezidenti Dennis Fransisi qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev martın 15-də Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyasının 78-ci sessiyasının prezidenti Dennis Fransisi qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan ilə BMT və onun müxtəlif strukturları arasında əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə olundu.
Dennis Fransis Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzi tərəfindən təşkil olunan Qlobal Bakı Forumunun və burada aparılan müzakirələrin önəmini vurğuladı. O, Azərbaycanın çoxtərəfli diplomatiyaya və mədəniyyətlərarası dialoqa verdiyi töhfələri yüksək qiymətləndirdi.
Qonaq COP29-un ölkəmizdə keçirilməsi ilə bağlı dövlətimizin başçısına təbriklərini çatdırdı, bu çərçivədə yaradılmış və Azərbaycan, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Braziliyanın daxil olduğu “üçlük” mexanizminin əhəmiyyətini vurğuladı.
Təbriklərə görə minnətdarlığını ifadə edən Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın COP29 prosesi çərçivəsində inklüziv yanaşmadan çıxış etdiyini və “üçlük” mexanizminin COP çərçivəsində ilk dəfə yaradıldığını bildirdi.
Söhbət zamanı Azərbaycanın sülh gündəliyinə sadiqliyi, sülh müqaviləsinin əsasını təşkil edən fundamental prinsiplərin Azərbaycan tərəfindən irəli sürüldüyü və sülh müqaviləsinin mətni üzərində tərəflər arasında danışıqların aparıldığı qeyd olundu.
Dövlətimizin başçısı vurğuladı ki, COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi ilə əlaqədar Şərqi Avropa qrupunda konsensusun əldə edilməsi özlüyündə sülh gündəliyinin tərkib hissəsi olub. Belə ki, Azərbaycan Ermənistanın Şərqi Avropa qrupundan COP-un Büro üzvlüyünə namizədliyini, Ermənistan isə Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi etmək üçün namizədliyini dəstəkləyib və qarşılıqlı şəkildə hərbçilər azad edilib ki, bu da sülh gündəliyinə xidmət edən məqamdır.
Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, Azərbaycan Ermənistanın işğalına BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsinə uyğun olaraq özünümüdafiə hüququndan istifadə edərək son qoyub və nəticə etibarilə region bu gün sülhə həmişə olduğundan daha da yaxındır.
Görüşdə minalar, qlobal iqlim dəyişikliyi, su resurslarının azalması və BMT Baş Assambleyasının gündəliyində duran digər aktual məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın su resurslarının ölkəmizin hüdudları və sərhədləri xaricində formalaşdığını, ona görə də transsərhəd çaylarının ekoloji təmizliyinin və bu xüsusda region ölkələri arasında əməkdaşlığın vacibliyini qeyd etdi.
Dövlətimizin başçısı işğal dövründə Azərbaycan ərazilərində Ermənistan tərəfindən bir milyondan artıq minanın basdırıldığını bildirərək, bunun hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan bərpa-quruculuq işlərinə mane olduğunu, insanların həyatları üçün təhlükə yaratmaqda davam etdiyini vurğuladı. Azərbaycanın öz milli imkanları hesabına mina probleminin aradan qaldırılması istiqamətində davamlı fəaliyyət həyata keçirdiyini deyən Prezident İlham Əliyev bu məsələdə beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən də dəstəyin vacibliyini qeyd etdi. Dövlətimizin başçısı vurğuladı ki, ərazilərimizin işğaldan azad olunmasından sonra indiyədək mina hadisələri nəticəsində 350-dən çox vətəndaşımız həlak olub və yaralanıb.
Söhbət zamanı Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına uğurlu sədrliyi qeyd edildi, ölkəmizin Hərəkat çərçivəsində humanitar minatəmizləmənin yeni Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi kimi müəyyən edilməsi, həmçinin bu sahədə beynəlxalq səylərin səfərbər olunması ilə əlaqədar təşəbbüsləri vurğulandı.
Görüşdə Azərbaycanın BMT təsisatları ilə əməkdaşlığı çərçivəsində Dünya Şəhərsalma Forumu kimi əhəmiyyətli tədbirin 2026-cı ildə ölkəmizdə keçirilməsinin vacibliyi bildirildi.

Ильхам Алиев принял председателя 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН Дэнниса Фрэнсиса
15 марта Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял председателя 78-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций (ООН) Дэнниса Фрэнсиса.
На встрече было выражено удовлетворение сотрудничеством между Азербайджаном и ООН и различными ее структурами.
Дэннис Фрэнсис подчеркнул важность Глобального Бакинского форума, организованного Международным центром Низами Гянджеви, и проводимых здесь дискуссий. Он высоко оценил вклад Азербайджана в многостороннюю дипломатию и межкультурный диалог.
Гость передал главе государства поздравления в связи с проведением COP29 в нашей стране, подчеркнул важность созданного в этих рамках механизма «тройки», в который входят Азербайджан, Объединенные Арабские Эмираты и Бразилия.
Поблагодарив за поздравления, Президент Ильхам Алиев сказал, что Азербайджан в рамках процесса COP29 исходит из инклюзивного подхода, и механизм «тройки» в рамках COP создан впервые.
В ходе беседы была подчеркнута приверженность Азербайджана мирной повестке дня, отмечено, что фундаментальные принципы, составляющие основу мирного договора, выдвинуты Азербайджаном, между сторонами ведутся переговоры по тексту мирного договора.
Глава государства отметил, что достижение консенсуса в Восточноевропейской группе по проведению COP29 в Азербайджане само по себе является неотъемлемой частью мирной повестки. Так, Азербайджан поддержал кандидатуру Армении на членство в Бюро СОР от Восточноевропейской группы, а Армения – кандидатуру Азербайджана на проведение СОР29, на взаимной основе были освобождены военнослужащие, что является моментом, служащим мирной повестке дня.
Президент Ильхам Алиев сказал, что Азербайджан положил конец армянской оккупации, использовав в соответствии со статьей 51 Устава ООН право на самооборону, и в результате этого сегодня регион ближе к миру, чем когда-либо.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам мин, глобального изменения климата, сокращения водных ресурсов и другим актуальным вопросам повестки дня Генеральной Ассамблеи ООН.
Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что водные ресурсы Азербайджана формируются за пределами границ нашей страны, поэтому важны экологическая чистота трансграничных рек и сотрудничество между странами региона в этом контексте.
Отметив, что в период оккупации Армения установила на территориях Азербайджана более миллиона мин, глава государства сказал, что это препятствует восстановительно-строительным работам, проводимым на наших освобожденных от оккупации территориях, продолжает представлять угрозу для жизни людей. Подчеркнув, что Азербайджан осуществляет постоянную деятельность по устранению минной проблемы за счет национальных возможностей, Президент Ильхам Алиев отметил важность поддержки международного сообщества в этом вопросе. Глава государства сообщил, что после освобождения наших территорий от оккупации в результате минных инцидентов погибли и получили ранения более 350 граждан.
В ходе беседы было отмечено успешное председательство Азербайджана в Движении неприсоединения, подчеркнуты инициативы нашей страны, связанные с определением гуманитарного разминирования в качестве новой Цели устойчивого развития в рамках Движения, а также с мобилизацией международных усилий в этой сфере.
На встрече была подчеркнута важность проведения в 2026 году в нашей стране в рамках сотрудничества Азербайджана с институтами ООН такого важного мероприятия, как Всемирный градостроительный форум.