İlham Əliyev BMT Baş katibinin siyasət üzrə müavinini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev martın 14-də BMT Baş katibinin siyasət üzrə müavini Qay Rayderi qəbul edib.
Qay Rayder BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreşin salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını BMT Baş katibinə çatdırmağı xahiş etdi.
COP29-un ölkəmizdə keçirilməsi münasibətilə təbriklərini çatdıran qonaq BMT-nin də bu prosesdə Azərbaycana tam dəstək verməyə və ölkəmizlə işləməyə hazır olduğunu dedi.
Dövlətimizin başçısı buna görə öz təşəkkürünü bildirdi və qeyd etdi ki, Azərbaycan ilə BMT-nin müvafiq strukturları arasında COP29-un uğurla təşkil olunması istiqamətində artıq səmərəli əməkdaşlıq qurulub və nümayəndə heyətləri yaxından işləyir.
Azərbaycanın sədrlik etdiyi COP29-un builki gündəliyinin iqlim maliyyələşməsi mövzusuna həsr olunduğunu deyən Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, Azərbaycan bu və digər mövzularda COP-un gündəliyinin irəli aparılması üçün səylərini əsirgəməyəcək. Belə ki, ölkəmizin müxtəlif beynəlxalq təsisatlarda fəal üzvlüyü, Qoşulmama Hərəkatında uğurlu sədrliyi bunun üçün yaxşı imkan və fürsət yaradır.
Qay Rayder BMT Baş katibi adından bu ilin sentyabr ayında Nyu-Yorkda “Summit of the future” - “Gələcəyin Sammiti” devizi ilə keçiriləcək tədbirlə bağlı məlumat verdi. Söhbət zamanı BMT Baş Assambleyasının qarşıdan gələn gündəliyi ilə bağlı müzakirələr aparıldı. Dövlətimizin başçısı bildirdi ki, Azərbaycan BMT-nin davamlı inkişafa aid gündəliyinin irəli aparılmasında fəal üzvlərdən biri kimi bundan sonra da öz dəstəyini və töhfələrini verəcək.
Görüşdə Azərbaycanın 2026-cı ildə BMT sistemində ən vacib tədbirlərdən biri olan Ümumdünya Şəhərsalma Forumuna da ev sahibliyi edəcəyi xüsusi vurğulandı.
Söhbət zamanı XI Qlobal Bakı Forumunun dünya gündəliyində duran məsələlərinin müzakirəsi baxımından rolu qeyd edildi.

Ильхам Алиев принял заместителя Генерального секретаря ООН по вопросам политики
14 марта Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял заместителя Генерального секретаря ООН по вопросам политики Гая Райдера.
Гай Райдер передал главе государства приветствия Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша.
Президент Ильхам Алиев выразил признательность за приветствия и попросил передать его приветствия Генеральному секретарю ООН.
Поздравив с проведением в нашей стране COP29, гость отметил, что ООН готова оказать полную поддержку Азербайджану и работать с нашей страной в этом процессе.
Глава государства поблагодарил за это, подчеркнув, что между Азербайджаном и соответствующими структурами ООН уже налажено плодотворное сотрудничество по успешной организации COP29, и делегации тесно взаимодействуют.
Отметив, что в этом году повестка дня COP29 под председательством Азербайджана посвящена климатическому финансированию, Президент Ильхам Алиев сказал, что наша страна приложит все усилия для продвижения повестки дня COP по этой и другим темам. Так, активное членство Азербайджана в различных международных институтах и его успешное председательство в Движении неприсоединения создают для этого хорошую возможность.
Гай Райдер проинформировал о предстоящем в сентябре этого года в Нью-Йорке мероприятии от имени Генерального секретаря ООН, которое пройдет под девизом Summit of the future - «Саммит будущего». В ходе беседы была обсуждена предстоящая повестка дня Генеральной Ассамблеи ООН. Глава государства заявил, что Азербайджан как один из активных участников и впредь продолжит оказывать поддержку и вносить вклад в повестку ООН, связанную с устойчивым развитием.
На встрече было особо подчеркнуто, что в 2026 году Азербайджан примет Всемирный градостроительный форум, являющийся одним из важнейших мероприятий в системе ООН.
В ходе беседы была отмечена роль XI Глобального Бакинского форума с точки зрения обсуждения вопросов мировой повестки дня.